dot.gif (861 bytes) dot.gif (861 bytes) dot.gif (861 bytes) dot.gif (861 bytes) dot.gif (861 bytes) dot.gif (861 bytes) dot.gif (861 bytes) dot.gif (861 bytes)
 
 
| | | | | |
 
Home Derby Results 2009

63rd Annual Derby Results
Top Fish - 2009

Official Final Results
Certified Tuesday, August 18, 2009
by the Territorial Sportsmen

click to enlarge
63rd Golden North Salmon Derby winner MARSHA MONTAG at the Douglas weigh-in station. Marsha won with a 28.6-pound King!
(photo courtesy of Juneau Empire)
 
CLICK PHOTO FOR LARGER VERSION
Location: AB=Auke Bay, A=Amalga, D=Douglas
Place
Day
Time
Weight (lbs.)
Species
First Name Last Name
Station
1
Friday
17:57
28.6
K
Marsha
Montag
D
2
Friday
18:16
25.8
K
Shane
Rear
D
3
Sunday
13:22
25.0
K
Sean
McKeown
AB
4
Friday
15:51
23.0
K
Gary
Brown
AB
5
Friday
16:05
22.9
K
Ray
Jensen
AB
6
Friday
9:13
22.8
K
Jennifer
Chilton
AB
7
Friday
17:02
21.9
C
John
Manning
AB
8
Saturday
7:30
21.4
C
Randy
Bates
AB
9
Friday
17:45
21.3
K
Robert
Thomas
AB
10
Friday
15:33
20.7
C
Debbie
Derr
AB
11
Saturday
10:28
20.7
K
Rose
Risley
AB
12
Sunday
16:11
20.6
C
David
Reed
AB
13
Sunday
16:40
20.2
C
Jaydn
Musielak
AB
14
Friday
16:12
20.0
K
Bob
Dilley
AB
15
Saturday
16:30
20.0
C
Andrew
Dilley
AB
16
Saturday
7:41
19.9
K
Richard
Cameron
AB
17
Sunday
13:00
19.9
K
Brian
Vandor
D
18
Friday
16:11
19.8
C
Shanon
Dilley
AB
19
Friday
16:06
19.5
C
Nick
Jensen
AB
20
Saturday
7:54
19.2
K
Gwen
Lockwood
AB
21
Friday
14:11
18.9
C
Victoria
Moore
D
22
Friday
15:41
18.9
K
Don
Ingledue
AB
23
Friday
18:59
18.7
K
Carl
Mielke
A
24
Saturday
17:21
18.7
K
David
Hildre
D
25
Sunday
8:59
18.6
C
Rik
Pruett
AB
26
Friday
18:40
18.5
K
Thomas
Jordan
D
27
Friday
18:03
18.3
K
Ray
Collins
D
28
Friday
17:03
18.2
K
Guy
Archibald
A
29
Friday
16:00
18.0
K
Gary
Baxter
AB
30
Saturday
18:10
18.0
C
Bill
Ashby
AB
31
Sunday
16:19
18
K
Larry
Hayes
D
32
Saturday
16:33
17.9
C
Lisa
Judson
AB
33
Saturday
17:46
17.9
C
Amy
Huff
AB
34
Sunday
16:45
17.9
K
Benjamin
Musielak
AB
35
Friday
15:38
17.8
C
Avery
Freeman
AB
36
Saturday
7:30
17.8
K
Austin
Thomas
AB
37
Sunday
16:42
17.8
C
Charly
Musielak
AB
38
Friday
17:32
17.7
C
Brad
Baldwin
AB
39
Friday
18:28
17.7
C
Tom
Rathbone
AB
40
Sunday
17:44
17.7
C
Brendan
Vankirk
AB
41
Friday
13:42
17.6
C
Sonny
Musarra
AB
42
Saturday
16:00
17.6
C
Ralph
Bullman
A
43
Sunday
17:53
17.6
C
Joemer
Gonzales
AB
44
Friday
11:12
17.4
K
Ed
Mercer
A
45
Friday
16:49
17.4
C
Verisimo
Lunasin
A
46
Friday
18:04
17.4
C
Martin
Wilkinson
AB
47
Saturday
16:03
17.4
K
Katie
Dimond
D
48
Sunday
10:15
17.4
C
Christina
Reid
A
49
Sunday
11:32
17.3
C
James
Samato
AB
50
Sunday
16:03
17.3
K
Larry
Russo
D
Website Design by A. Hedrick
Territorial Sportsmen, Inc. All rights reserved.